1. Kuchenka Elektryczna
Kuchenki elektryczne są jednym z największych konsumentów energii w domu. Tego można było się spodziewać prawda? Średnie roczne zużycie energii przez kuchenkę elektryczną w gospodarstwie domowym wynosi około 1480 kWh, co przekłada się na znaczący koszt na rachunku za prąd.
2. Kuchenka Indukcyjna
Choć bardziej efektywna niż tradycyjna kuchenka elektryczna, kuchenka indukcyjna również zużywa sporo energii. Jej roczne zużycie wynosi około 1168 kWh. oczywiście wszystko zależy od tego ile gotujemy i co gotujemy, smażymy.
3. Bojler Elektryczny
Bojlery elektryczne, zwłaszcza te o dużej pojemności, są kolejnym dużym konsumentem energii. Przykładowo, bojler o pojemności 120 litrów zużywa rocznie około 1080 kWh. Dlatego jeśli mamy już instalację fotowoltaiczną, to warto go skonfigurować, aby zwiększyć autokonsumpcję.
4. Czajnik Elektryczny
Czajniki elektryczne, choć używane przez krótki czas, zużywają dużo energii ze względu na wysoką moc. Roczne zużycie energii przez czajnik to około 292 kWh
5. Zmywarka do Naczyń
Zmywarki do naczyń są wygodne, ale ich użytkowanie wiąże się z zużyciem energii na poziomie 262 kWh rocznie. Pamiętacie reklamy, gdzie wskazywano, że zmywarki są oszczędne, bo zużywają mniej wody? Nikt wtedy nie zamieścił nigdy informacji o zużyciu energii
6. Lodówka
Lodówki pracują non-stop, co sprawia, że są jednym z największych konsumentów energii w domu. Średnie roczne zużycie energii przez lodówkę wynosi 252 kWh. Jeszcze więcej energii pochłonie nam zamrażarka, jeśli takie dodatkowe osobne urządzenie posiadamy.
7. Suszarka do Ubrań
Suszarki do ubrań, zwłaszcza te starsze modele, mogą zużywać dużo energii. Roczne zużycie energii przez suszarkę to około 235 kWh.
8. Oświetlenie
Oświetlenie, zwłaszcza jeśli korzystamy z tradycyjnych żarówek, może znacząco wpłynąć na rachunki za prąd. Roczne zużycie energii na oświetlenie wynosi około 210 kWh. Jeśli wykorzystujemy led. Jednak zakupując oświetlenie ledowe, to w domu efektu oszczędnościowego nie będzie tak dużego jak na halach produkcyjnych, biurowcach, czy ulicach miejskich.
9. Komputer Stacjonarny
Komputery stacjonarne, używane codziennie przez kilka godzin, zużywają około 189 kWh rocznie. Nieco mniej zużywa nam laptop i tablet, lecz warto zauważyć, że dziś tych urządzeń ma każdy w domu już kilka.
10. Telewizor i Kino Domowe
Zestawy telewizyjne wraz z kinem domowym zużywają około 178 kWh rocznie.
Jak Oszczędzać Energię?
Aby zmniejszyć zużycie energii, warto inwestować w urządzenia o wyższej klasie energetycznej, wyłączać sprzęty z gniazdka, gdy nie są używane, oraz korzystać z programów oszczędzania energii dostępnych w wielu nowoczesnych urządzeniach. Jednak najwięcej oszczędzać będziemy mieli dzięki pełnej świadomości i możliwości stałego monitorowania zużycia energii, a są już ku temu urządzenia monitorujące. Warto wiedzieć, jaką mamy jakość prądu w domu i mieć świadomość, że w przyszłości, koszty zużycia będą zależne od czasu w którym pobieramy prąd, o porze dnia i godzinie. Warto już rozważyć montaż urządzeń monitorujących, które pomagają w nawykach. Posiadacze instalacji fotowoltaicznych powinni optymalizować jak największą autokonsumpcję.
W dobie rosnących cen energii elektrycznej, coraz więcej osób zwraca uwagę na zużycie prądu przez urządzenia domowe. Wiedza na temat tego, które sprzęty są największymi “pożeraczami” energii, może pomóc w zarządzaniu rachunkami i wprowadzeniu bardziej energooszczędnych nawyków. Ach te nawyki. Pomóc w tym mogą urządzenia monitorujące zużycie, ale o nich będzie osobny artykuł. Oto przegląd urządzeń domowych wraz z konkretnymi danymi dotyczącymi zużycia energii.
Zapisz się na newsletter!
Zapisz się na newsletter i otrzymuj darmową wiedzę o ekologicznych rozwiązaniach i optymalnym wykorzystaniu energii
Strona zrobiona dzięki 3glowy.com